X

Icecat the open catalog

Add to compare
Märke:
Det allmänna varumärket av en tillverkare genom vilken konsumenten känner till företaget. En tillverkare kan ha flera varumärken. Vissa tillverkare licensierar sina varumärken till andra producenter.
Intel
Product name:
Product name is a brand's identification of a product, often a model name, but not totally unique as it can include some product variants. Product name is a key part of the Icecat product title on a product data-sheet.
CardBus F+ENet PCMCIA RJ45
Produktkod :
Varumärkets unika identifierare för en produkt. Flera produktkoder kan mappas till en modersproduktkod om specifikationerna är identiska. Vi tar bort felaktiga koder eller ibland logistiska varianter.
CBE2EU
Kategori :
Är kortet som sköter och tolkat alla kommunikation med andra datorer och internet i din dator
nätverkskort
Data-ark kvalitet: skapas/standardiseras av Icecat
Kvaliteten på data-bladen kan vara på flera nivåer :
bara logistiska data importeras: Vi har bara grundläggande data som importeras från en leverantör, ett data-ark har ännu inte skapats av en redaktör.
skapad av Intel: ett data-ark importeras från en officiell källa från en tillverkare. Men data-arket är ännu inte standardiserats av en Icecat redaktör.
skapas/standardiseras av Icecat: data-arket skapas eller standardiseras av en Icecat redaktör.
På marknaden sedan: 27 Jun 2005
Tillfället då Icecat märkte för första gången att denna produkt ingick i prislistan för en kanalpartner
Info uppdaterad: 02 Dec 2016 10:19:46
Datumet för den senaste ändringen av data-arket i Icecat system
Produktvisningar: 16766
Den här statistiken är baserad på 63442 med e-handel webbplatser (eshops, distributörer, jämförelse webbplatser, e-handel ASP, inköp system, etc) dagligen ladda ner denna Icecat data-blad sedan 27-06-05 Endast sponsrade varumärken ingår i den kostnadsfria Open Icecat distributionen av innehåll som används av 61765 gratis Open Icecat användare.
Long product name Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45:
The short editorial description of Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45
Xircom® CardBus Ethernet II 10/100 Adapter

Marketing text Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45

:
The official marketing text of Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45 as supplied by the manufacturer
32-bit bus-mastering architecture speeds data transfers between your notebook and the network without burdening the PC's processor.
Improves notebook battery life with low 3.3-volt operation. Includes Xircom® BatterySave™ advanced power management which powers down adapter into low-power sleep mode when not connected to a network; supports industry standard MAGIC PACKET WAKE-UP technology, Wake-on-LAN and ACPI specifications.
Adapter auto-negotiates (NWay) the speed of the network to which it is attached, providing seamless operation at 10 Mbps or 100 Mbps.
Allows the notebook to be managed using SNMP-based network management software.
Durable advanced passive cable design provides easy insertion and removal.
Broad driver support including Windows 95, 98, 2000, Windows NT, Windows XP, and SCO Unix; compatibility with all popular CardBus-equipped notebooks.
Short summary description Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45:
This short summary of the Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45 data-sheet is auto-generated and uses the product title and the first six key specs.
Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45, Kabel, FCC Class B and CE Mark, 0 - 55 ° C, Supports 100Base-TX unshielded twisted pair (UTP) for use on Category 5 (data grade) UTP cabling and, 10Base-T: +3.3 VDC, 50 mA idle, 105 mA active, 80 mA typical; 100Base-TX: +3.3 VDC, 125 mA idle, 135, 86 x 54 x 5 mm
Long summary description Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45:
This is an auto-generated long summary of Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45 based on the first three specs of the first five spec groups.
Intel CardBus F+ENet PCMCIA RJ45. Anslutningsteknologi: Kabel. Dataöverföringshastighet: 0,1 Gbit/s. Vikt: 28 g. Certifiering: FCC Class B and CE Mark. Typ av kabel: Supports 100Base-TX unshielded twisted pair (UTP) for use on Category 5 (data grade) UTP cabling and, Strömförsörjning: 10Base-T: +3.3 VDC, 50 mA idle, 105 mA active, 80 mA typical; 100Base-TX: +3.3 VDC, 125 mA idle, 135, Produktstorlek (BxDxH): 86 x 54 x 5 mm
This is a demo of a seamless insert of an Icecat LIVE product data-sheet in your website. Imagine that this responsive data-sheet is included in the product page of your webshop. How to integrate Icecat LIVE JavaScript.
Anslutningar
Anslutningsteknologi*
Kabel
Externa anslutningar
Gränssnittet på en enhet där du kan koppla ihop den med en annan
Connector: RJ-45
Bandbredd
Dataöverföringshastighet
Hastighet med vilken data kan överföras MC, uttryckt i enheter per sekund, kan variera på nätverkskonfigurationer
0,1 Gbit/s
Systemkrav
Mac kompatibel
Product can be used with Apple Mac software and/or hardware.
Yes
Vikt & dimension
Vikt
Produktens vikt utan förpackning (nettovikt). Om möjligt nettovikten är angett inklusive standardtillbehör och förråd.Obs, ibland anger tillverkaren en för kommersiell interpretation av produktvikten, där han lämnar ut vikten av tillbehör och/eller förråd.
28 g
Certifikat
Certifiering
FCC Class B and CE Mark
Miljökrav
Omgivningstemperatur vid drift
The minimum and maximum temperatures at which the product can be safely operated.
0 - 55 ° C
Övrigt
Typ av kabel
Type of cable e.g. electicity cable, optical cable.
Supports 100Base-TX unshielded twisted pair (UTP) for use on Category 5 (data grade) UTP cabling and 10Base-T unshielded twisted pair (UTP). Connector: RJ-45
Strömförsörjning
10Base-T: +3.3 VDC, 50 mA idle, 105 mA active, 80 mA typical; 100Base-TX: +3.3 VDC, 125 mA idle, 135 mA active, 130 mA typical
Kompatibla operativsystem
List of desktop operating systems tested as compatible with this product.
Novell NetWare, Microsoft Windows NT, Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP, Microsoft LAN Manager, Artisoft LANtastic, Banyan VINES, DEC Pathwork, and IBM OS2
Produktstorlek (BxDxH)
Mjukvara som hjälper dig hantera stora mängder lagrad data.
86 x 54 x 5 mm